Original:http://apagreekkeys.org/AboutGKU.html

O GreekKeys Unicode

http://apagreekkeys.org/images/NEW.gif 11 listopada 2015 r .: sprzedaż produktu GreekKeys 2008 zakończyła się 28 października. Zaktualizowany produkt GreekKeys 2015 jest już dostępny na stronie internetowej Society for Classical Studies (bezpłatne dla członków SCS, 20 USD dla osób niebędących członkami, bezpłatne lub zdyskontowane dla tych, którzy zakupiono GreekKeys 2008 w dniu 1 sierpnia 2014 lub później). Kliknij tutaj, aby zapoznać się z nową witryną sprzedaży i wsparcia

Co to jest Unicode?

Unicode to międzynarodowy standard kodowania znaków i innych symboli używanych w systemach pisemnych i drukowanych na całym świecieStandard jest nadzorowany przez konsorcjum, a główni producenci komputerów i systemów operacyjnych współpracują przy jego wdrażaniuWięcej informacji można znaleźć na stronie http://www.unicode.org. Każdy znak lub symbol zaakceptowany w standardzie Unicode ma unikalny punkt kodowy lub cyfrową identyfikacjęJest to zwykle reprezentowane w zapisie szesnastkowym, z cyframi szesnastkowymi (0-9 i af) poprzedzonymi przez U +. Większość znaków jest w zakresie reprezentowanym przez cztery cyfry szesnastkowe (Podstawowa płaszczyzna wielojęzyczna = BMP = płaszczyzna 0), U + 0000 do U + ffff; ale niektóre teraz w Dodatkowej płaszczyźnie wielojęzycznej (= SMP = płaszczyźnie 1) z pięcioma cyframiTak więc małe litery alfa to U + 03b1, kombinacja małej litery alfa z ostrym akcentem i dolną ramką jota to U + 1fb4, a grecki symbol atroficznego attica dla stu statystów to U + 10152.

Przed powszechnym wsparciem Unicode, reprezentacja greckich greków na komputerach zależała od wielu różnych i niekompatybilnych schematów, w zależności od systemu operacyjnego i używanego oprogramowaniaDorywczy użytkownicy mieli duże trudności z przenoszeniem plików zawierających grecki z jednej aplikacji do drugiej lub z jednej platformy na drugąMożna teraz uniknąć zamieszania niezgodnego i niestandardowego kodowaniaKażdy, kto korzysta z komputerów osobistych z systemem Mac OS X, Windows lub Linux, powinien zrezygnować z używania przestarzałych czcionek i klawiatur zależnych od kodowań, takich jak Tradycyjne greckie klawisze, SPIonic, SuperGreek, WinGreek itp. Dalsze stosowanie takich kodowań jest niekorzystne dla wymiana, rozpowszechnianie i długoterminowa przeżywalność wiedzy, o którą powinni dbać wszyscy uczeni.

Od 2008 r. Tylko słabo zaimplementowane lub źle zaktualizowane oprogramowanie nie obsługuje języka greckiego w Unicode, przynajmniej w przypadku zwykłych znaków używanych w języku greckim, jak podano w dwóch blokach znaków zdefiniowanych w wersjach 4.1 i 5.0 Unicode.

Podczas gdy grecki Unicode jest wspaniałym osiągnięciem, nie jest doskonały ani wolny od problemów, zwłaszcza jeśli trzeba przekraczać granice typografii w bardziej wyspecjalizowanych dziedzinach naukiPo pierwsze, pierwotny projekt greckiego bloku został niedoskonale pomyślanyPo drugie, teoria budowania postaci w Unicode (przez połączenie postaci podstawowej i jednej lub więcej modyfikacji, takich jak znaki diakrytyczne) jest wybiegająca w przyszłość i przewiduje rozwój czcionek, systemów operacyjnych i oprogramowania, które nie jeszcze wystarczająco szerokie lub wystarczająco dobre. wdrożony. Ta teoria określa również wysokie wymagania technologiczne dotyczące przyszłych czcionek naukowych, tak że uczonym trudniej jest opracować własne zaawansowane czcionki, podczas gdy producenci komercyjni mają niewielką motywację do spełnienia wyspecjalizowanych potrzeb stosunkowo niewielkiej grupy użytkowników.

Jeśli jesteś klasykiem dokonującym przejścia ze starego niestandardowego kodowania greckiego greckiego na Unicode, może ci się przydać przeczytanie artykułu "Przed i po Unicode: Praca z Polytonic Greek" , poprawiona wersja prezentacji z 2006 roku.

Dalsze szczegóły techniczne dotyczące problemów, z jakimi należy się zmierzyć w standaryzacji greckich tekstów polytonowych, patrz Dane techniczne .

Aby uzyskać schematy kodowe dla greckich i greckich rozszerzonych zestawów znaków, odwiedź stronę http://www.unicode.org/charts/ (aby przewinąć grecką wersję rozszerzoną, należy przewinąć w dół).

Aby uzyskać więcej informacji na temat punktów kodowych Unicode, które mają być wykorzystywane do bardziej wyspecjalizowanych celów, zapoznaj się z dokumentacją opracowaną przez projekt Thesaurus Linguae Graecae , w szczególności z przewodnika Szybki przewodnik w formacie PDF Beta do Unicode .

Co to jest GreekKeys Unicode

GreekKeys Unicode to przekształcenie popularnego produktu Macintosha z lat 80. i 90. w formę dostosowaną do współczesnych standardów w dziedzinie wielojęzycznego przetwarzaniaKlawiatury Unicode GreekKeys używają tego samego wzorca, co stare klawisze GreekKeys, więc długoletni użytkownicy nie muszą uczyć się nowych lokalizacji do wpisywania znaków diakrytycznychJednak dane wprowadzane przez klawiaturę GreekKeys Unicode występują w standardzie Unicode, a nie w niestandardowym kodowaniu, które nie jest rozpoznawane przez żaden organ normalizacyjny, a po części jest niezgodne z nowoczesnymi komputeramiGreekKeys 2005 dostarczył na Macintosha dojrzałą wersję wejść GreekKeys Unicode obok tradycyjnego produktu GreekKeys dla tych, którzy nadal tego potrzebowaliTeraz GreekKeys 2008 rozszerza samą łatwość i ogólność wkładu użytkowników polytonic greckich w Windows.

Wraz z rewizją klawiatur GreekKeys z dostosowanej do zgodnej z normami formy pojawiły się nowe czcionkiNowsze czcionki, oparte na Unicode, z natury wieloplatformowe i mogą zawierać setki lub tysiące znaków zamiast 255 znaków z epoki przed Unicode.Nowa czcionka Athena Unicode osiągnęła wersję 2 w momencie wydania GreekKeys 2005 i jest w wersji 3.2 w GreekKeys 2008. GreekKeys 2008 zawiera również trzy dodatkowe czcionki z prawie taką samą liczbą znaków, jak New Athena Unicode.